مقالات

حل مشکل Pending در زمان ارسال کاردانو از لجر

خلاصه: بلاک‌چین کاردانو درگیر ترافیک و تراکم زیادی شده و ممکن است ثبت تراکنش در این بلاک‌چین تا یک ساعت هم زمان ببرد.

مشکل:

وقتی تراکنشی ثبت می‌کنم (مثل ارسال ADA یا یک توکن، ثبت توکن در یک استخر استیک یا برداشت پاداش‌های استیکینگ) با پیام Transaction pending به معنای تراکنش در حال اجرا روبرو می‌شوم اما پس از گذشت مدتی طولانی این پیام تغییری نمی‌کند و مشخص نیست که تراکنش ثبت شده یا خیر. راه حل چیست؟

راه حل:

زمانی که بلاک‌چین به شدت مشغول باشد، ممکن است اجرای تراکنش‌ها بیشتر از حالت عادی زمان ببرد. به این دلیل که در یک بلاک‌چین شلوغ، ممکن است تراکنش‌ها نیاز به انتظار بیشتر در صفی به اسم مم پول داشته باشند.

خوشبختانه تقریباً همه تراکنش‌ها بالاخره تأیید می‌شوند اما ممکن است تأیید شدن آنها تا 1 ساعت زمان ببرد تا بالاخره در بلاک‌چین اکسپلورر یا تاریخچه تراکنش والت شما (در تب Send) یا در تاریخچه استیکینگ/پاداش‌های شما (در تب Staking) مشاهده شوند. اگر یک ساعت گذشته و تراکنش شما هنوز تأیید نشده باشد، Adalite آن را منقضی می‌کند و پس از آن هم تراکنش شما نمایش داده نمی‌شود.

توصیه ما این است که تا یک ساعت صبر کنید و بعد تاریخچه تراکنشتان را بررسی کنید و اگر تراکنش در تاریخچه مشاهده نشد، دوباره سعی کنید.

لطفاً توجه داشته باشید که وقتی بلاک‌چین دچار تراکم باشد، ممکن است با وجود تأیید تراکنش، پیام Transaction error را مشاهده کنید. از آنجایی که ممکن است نمایان شدن یک تراکنش موفق در تاریخچه تراکنش‌ها یا در بلاک‌چین اکسپلورر تا یک ساعت زمان ببرد، توصیه می‌کنیم که تا یک ساعت صبر کرده و تاریخچه تراکنش را بررسی کنید و بعد در صورت لزوم دوباره سعی کنید.

وقتی به Adalite لاگین می‌کنم، موجودی خودم را نمی‌بینم

اگر آدرسی که موجودی در آن قرار دارد را نمی‌بینید، به احتمال زیاد وارد یک والت متفاوت شده اید و تنها راه دسترسی به موجودی لاگین کردن به والت اصلی است. همچنین تب Accounts را بررسی کنید تا مطمئن شوید که موجودی در یک اکانت متفاوت از والت Adalite شما نباشد.

برای لاگین از عبارت یادآور استفاده می‌کنم

اگر برای لاگین از عبارت یادآور (mnemonic) استفاده می‌کنید، باید همان عبارتی که هنگام مشاهده آدرس داشتید را وارد کنید.

برای لاگین از والت سخت‌افزاری استفاده می‌کنم

اگر از والت سخت‌افزاری استفاده می‌کنید چه والتی که در این بین ریست شده و با یک عبارت یادآور متفاوت کار می‌کند چه وقتی از یک عبارت عبور استفاده می‌کنید - باید مطمئن شوید که برای لاگین از همان عبارت یادآور و عبارت عبور مربوطه استفاده می‌کنید.

والت‌های سخت‌افزاری

راهکارهای قابل بررسی پیش از تماس با پشتیبانی

غیرفعال کردن همه ادبلاکرها برای AdaLite

آپدیت کردن میان افزار لجر/ترزور و اپلیکیشن‌های لجر با جدیدترین نسخه

آپدیت کردن مرورگر و نصب جدیدترین نسخه

اطمینان از اینکه هیچ اپلیکیشن/سایت دیگری (مثل لجر لایو برای لجر یا والت trezor.io برای ترزور) در حال تعامل با والت سخت‌افزاری شما نیست

تلاش برای تنظیم دوباره لجر در AdaLite با مرورگرهای کروم و فایرفاکس در حالت Incognito (کروم)/ Private (فایرفاکس)

اگر پیام Windows Security Verification در انجام این کار تداخل ایجاد کرده، این پیام را نادیده گرفته و ادامه دهید (یا می‌توانید با کشیدن پیام آن را جابجایی کنید - تعامل با این پیام باعث لغو شدن ارتباط با لجر می‌شود).

سعی کنید از والت سخت‌افزاری در مسیر https://myetherwallet.com یا هر والت تحت وب دیگری که از والت سخت افزاری شما پشتیبانی می‌کند، استفاده کنید. اگر این روش هم جوابگو نبود، احتمالاً این مشکل ارتباطی با AdaLite ندارد و توصیه می‌کنیم که با پشتیبانی فروشنده والت سخت افزاری خودتان تماس بگیرید (و توضیح بدهید که مشکل شما مختص یک والت تحت وب نیست).

ترزور

مشکل عبارت خالی در صفحه لاگین ترزور

نسخه 2.4.0 میان افزار ترزور با عبارت عبور خالی درست کار نمی‌کند (دائماً هشدار مربوط به عبارت عبور نمایش داده می‌شود). مشکل در نسخه بعدی میان افزار ترزور حل خواهد شد. در حال حاضر می‌توانید:

عبارت عبور را در https://wallet.trezor.io غیرفعال کنید.

پیام نمایش داده شده را تأیید کنید تا وقتی که بالاخره امکان لاگین پیدا کنید (معمولاً پس از 5 تا 8 بار امکان لاگین را خواهید داشت).

ترزور را به نسخه قبلی میان افزار یعنی 2.3.6 برگردانید که این باگ را ندارد.

مشاهده خطای "Firmware error" هنگام امضای تراکنش با ترزور مدل T

این مشکل ناشی از عدم پردازش بهینه تراکنش‌ها (از نظر سایز بایتی) در میان افزار ترزور برای کاردانو است. در حال حاضر یک راهکار برای حل این مشکل اجرای چند تراکنش متشکل از مقادیر کمتری ADA است که باعث می‌شود تراکنش‌های کوچکتری با ورودی‌های کوچکتری داشته باشید که ترزور می‌تواند آنها را پردازش کند.

مشکلات والت ترزور با مرورگر بریو

گزارشاتی وجود دارد مبنی بر اینکه ترزور به خوبی با مرورگر بریو کار نمی‌کند به خصوص اینکه Trezor Bridge با وجود نصب بودن قابل شناسایی نیست. معمولاً غیرفعال کردن Brave Shields (کلیک کردن روی آیکن شیر در سمت راست نوار مرور) برای Adalite این مشکل را حل می‌کند.

لجر

اگر برای برقراری ارتباط یا امضای تراکنش‌ها مشکل دارید، می‌توانید قابلیت Connect with WebUSB را امتحان کنید (دکمه پایین Unlock with Ledger). برای مواقعی که حالت پیش فرض درست کار نمی‌کند، AdaLite یک گزینه فال بک برای اتصال به دستگاه لجر فراهم کرده است. برای اینکه WebUSB در ویندوز درست کار کند، ممکن است نیاز به جایگزینی درایور خودتان با استفاده از یک ابزار خاص به اسم Zadig داشته باشید هنگام اجرای فایل  .exe، گزینه Nano S/X interface 2 و درایور winUSB را انتخاب کنید.

خطای Wallet initialization error یا گیرکردن در پیام Waiting for Commands... هنگام اتصال به لجر نانو S/x

اگر با لینوکس کار می‌کنید، بررسی کنید که مجموعه قوانین مناسب udev را داشته باشید. برای انجام این کار توصیه می‌کنیم این مخزن را دانلود کرده و فایل ./add_udev_rules.sh در پوشه دانلود شده را اجرا کنید.

در ویندوز 10 (بیلد 1903) گزارشاتی وجود دارد مبنی بر اینکه AdaLite با لجر نانو S/X کار نمی‌کند. این جزء مشکلات کلی لجر است که راهکار آن در این مقاله ارائه شده است. به طور کلی حتماً جدیدترین نسخه میان افزار لجر را نصب داشته باشید و اگر پیامی مشاهده می‌کنید مبنی بر اینکه با دستگاه U2F خودتان تعامل داشته باشید، می‌توانید آن را نادیده بگیرید چون مانع از عملکرد درست لجر یا AdaLite نمی‌شود. اگر باز هم مشکل دارید، با پشتیبانی تماس بگیرید. این مشکل موقتی است و زمانی که آپدیت جدید توسط لجر منتشر شود حل خواهد شد.

تمامی حقوق مادی و معنوی برای ارز مدرن محفوظ می باشد.

طراحی سایت : ایران مدرن

image01